[Ukupno:0    Prosječno:0/5]

Сонувањето во празно

е бесплатно

а сепак чини прескапо. 

Никој не предвидува 

каде ќе заврши

еден отсутно залутан поглед. 

Кафето на масата 

што долго те чека 

проштално писмо ти пишува. 

Ноќта ни раѓа куќи

во кои ќе се вселиме

откако одново

ќе се родиме. 

Улицата им припаѓа 

на портокалите

штом залезот

ќе скршне зад ридови. 

Сонувам во празно

мојата стреа плаче

за среќата 

од која кусур не земавме. 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting