[Ukupno:0    Prosječno:0/5]

Видов уште едно македонско дете

до црвената линија на победата. 

 

Се возев во автобус 

кој попат ја менуваше бојата

минуваше низ сончеви и облачни појаси.

 

Направив едно срамежливо чекорче

и уште стотина храбри чекори

вратите на успехот сами се отвараа

ме пречекуваа добрите луѓе

чии имиња не ги знам

и не е важна формата 

кога ја имаш содржината. 

 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting