[Ukupno:1    Prosječno:5/5]

 

Почекај лето

почекај кај моите сандали од песок и сонце

почекај ќе дојде есента со кочии од дожд

за да отвори пат за зима

за да го вдишам студениот воздух на декември

да дојде куќна слава

еден роденден и една Нова година

почекај лето

не оди си

додека да разбудам змејови

во неговите очи

со мојот поглед во кој спие добрина. 

 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting