[Ukupno:0    Prosječno:0/5]

Кон мене стрелаат

куршумите од твојата непостоечка совест

додека огномет од грмежи

ги вознемирува луѓето на земјата

и небото во височините.

 

А куршумите од мојата совест

ми велат:

“бегај од погрешниот пат,

не гледај во очите на ѓаволот,

и чекај да се наредат коцките на среќата“.

 

Куршумите на совеста

вчера ги видов живи

во кората на едно мртво дрво. 

 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting