[Ukupno:0    Prosječno:0/5]

Има денови

кога се огледуваме во празни чаши

и далечните земји и улици 

ги ставаме во скицата на нашите чекори

има денови

кога и најмалото дете во маалото

ќе набере желби од старата јаболкница

има денови

кога самотникот на поткровје

со мастилото на ноќта запишува мисли

и ја чека смртта да затропа на врата 

има денови

што треба да бидат избришани 

од датотеките на нашата меморија.

 

 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting