[Ukupno:0    Prosječno:0/5]

Позајмувам златни облеки од зајдисонцето

за да го оставам без звид

оној што ме нема

затоа што не ме заслужува. 


Свадбарски тапани се слушаат

додека ја чистам долгодишната прашина 

напластена на чешелот.


Кога полноќ 

ќе слезе над нашите куќи 

златните облеки

ги оставам врз главите на сончогледите.

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting