[Ukupno:1    Prosječno:5/5]

Видов невеста во голема коцка мраз

и замрзнати свадбари 

со нашето свето знаме во рацете. 


Снегулките везеа гоблени 

врз телото на околните планини.


Ќе влезам во колибата

во десниот џеб од капутот 

ќе ја најдам зимата 

и ќе ја фрлам во коледарски оган 

да гори како лето. 

 

Posted by Sanja MKD

Ziveam vo Kumanovo,Makedonija. Po profesija sum novinar. Poezija pisuvam od osnovno uciliste.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting